ПРИПАДНИК СВА ТРИ ВИДА ЈУГОСЛОВЕНСКЕ НАРОДНЕ АРМИЈЕ

СТО ГОДИНА ОД РОЂЕЊА АДМИРАЛА ПАВЛА КАПИЧИЋА

Пре 100 година,  25. јуна 1921. године, у Гаети (Италија) рођен је вицеадмирал Павле Капичић, познат у Ратној морнарици као Паја Капа.

Адмирал Павле Капичић имао је интересантну војничку каријеру.

Завршио је основну школу и гимназију на Цетињу. Пре Другог светског рата био је студент Техничког факултета у Београду. Осуђен је на четири месеца затвора 1939. године због учешћа у радничком покрету.

Завршио је Официрску школу “Вистрел“ у СССР-у 1947. године, Курс противавионске одбране при Команди противавионске одбране 1948. године, 4. класу Више војнопоморске академије 1955. године и Курс виших поморских официра 1970. године.

Носилац је „Партизанске споменице 1941“.

Заробили су га Италијани и био је у логору Клосу у Албанији од септембра до новембра 1941. године. У Народноослободилачком рату је од 1941. године. Члан комунистичке партије постаје 1942. године. У рату је био борац Ловћенског одреда и Четврте пролетерске бригаде од 13. јула 1941. до половине 1942. године, водник Четврте пролетерске бригаде до половине 1943. године, заменик комесара и комесар батаљона Друге бригаде 16. дивизије до краја 1943. године, комесар Друге бригаде 16. дивизије до октобра 1944. године и командант Пете бригаде 16. дивизије до октобра 1945. године, са којом је, између осталог, извео десант на Вуковар.

Павле Капичић (четврти с десна)...
Павле Капичић (четврти с десна)...

После рата је командант Пете бригаде, на школовању у СССР-у до фебруара 1947. године, начелник Штаба Друге пролетерске дивизије до 20. јануара 1948. године, на Курсу при Команди противавионске одбране до 31. јуна 1948. године, командант 81. противавионске дивизије Седме војне области до 18. маја 1949. године, вршилац дужности начелника Прве управе Команде Седме армијске области до 5. августа 1950. године, командант Осме поморске зоне до 17. септембра 1952. године, на школовању у 4. класи Више војнопоморске академије до 27. јуна 1955. године, начелник Катедре Више војнопоморске академије до 26. јула 1956. године, официр на стажу на школском броду „Галеб“ до 1. септембра 1958. године, командант Шестог дивизиона разарача до 14. децембра 1959. године, командант Флотиле ратних бродова до 15. августа 1961. године, помоћник начелника Штаба Војног подручја Титоград до 18. јануара 1963. године, помоћник команданта Војног подручја Титоград за поморске снаге до 11. јула 1974. године, командант Војнопоморског сектора Бока до 15. фебруара 1970. године, на Курсу виших поморских официра до 15. фебруара 1970. године и инспектор за Ратну морнарицу у Главној инспекцији народне одбране до 31. марта 1979. године.

Kapičić

Адмирал Павле Капичић (лево) са адмиралима Бранком Мамулом (у средини) и
Миодрагом Радосављевићем (десно)

Одликован је Орденом партизанске звезде другог степена, Орденом за храброст четртог степена (Бугарска) Медаљом „Отаџбински рат“ (Бугарска) Орденом за храброст, Орденом заслуга за народ са сребрним зрацима, Орденом партизанске звезде другог степена, Орденом братства и јединства са сребрним зрацима, Орденом Народне армије трећег степена, Орденом за војне заслуге са великом звездом и Орденом Народне армије са ловоровим венцем.

Активна војна служба престала му је 1979. године.

Умро је 8. августа 2003. године и сахрањен на Новом гробљу на Цетињу.

 

Бошко АНТИЋ
контраадмирал у пензији

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.