Преминуо је 19. децембра 2020. године

ВЛАДЕ НОНКОВИЋ

вицеадмирал у пензији

Nonković

Дана 19. децембра 2020. године на Војномедицинској академији преминуо је вицеадмирал у пензији Владе Нонковић.

Рођен је 5. октобра 1943. године у Книну, Република Хрватска, од оца Владимира (погинуо у Народноослободилачком рату 1943. године) и мајке Милице (домаћица, умрла 2000. године). По националности је Србин.

Ожењен је и са супругом Зорком, лекар специјалиста, има две кћерке: Драгану, дипл. економиста, и Мају, професор италијанског језика и књижевности.

Завршио је основну школу у Книну 1956. године, гимназију  1962. године у Книну, Војнопоморску академију 1965. године у Дивуљама, Школу за наставнике физичког васпитања завршио је 1968/69. године у Београду, Школу усавршавања за противподморничку борбу 1972. године у Сплиту, Командно-штабну академију Ратне морнарице 1991. године у Сплиту и Командо-штабну школу оператике Ратне морнарице 1989. године у Сплиту и у Београду.

Произведен у чин поморског потпоручника 10.9.1965, а унапређен у чин поручника корвете 10.9. 1968, поручника фрегате 10.1.1971, поручника бојног брода 10.9.1974, капетана корвете 10.9.1978,  капетана фрегате 22.12.1983, капетана бојног брода 22.12.1989, контраадмирала 22.12.1994. и вицеадмирала 22.12.1998. године.

Пензионисан је 31.3.2001.године.

Обављао је дужности: од 1965. до 1974. године у Флотили патролних бродова (од тога командант патролног брода 5 година); оператор-навигатор у противподморничкој хеликоптерској  ескадрили (1974-1976); начелник класе у Морнаричкој војној академији у Сплиту (1976-1982); командант базе у 405. позадинској бази у  Книну и 602. морнаричкој позадинској бази у Шибенику (1982-1991); начелник Одељења за оперативне послове у Команди Војнопоморске области (1991-1992); у Генералштабу Војске Југославије(1992-2001) (начелник Одељења за развој годину дана); начелник Управе Ратне морнарице (годину дана); начелник Сектора Ратне морнарице, уједно помоћник начелника Генералштаба за Ратну морнарицу.

Одликован је Орденом за војне заслуге са сребрним мачевима, Орденом народне армије са сребрном звездом, Орденом рада са сребрним венцем и Орден за војне заслуге са златним мачевима.

ВЕЧНА МУ СЛАВА И ПОКОЈ ДУШИ!

 

Председник Скупштине
Бошко Антић
контраадмирал у пензији

2 thoughts on “Преминуо је 19. децембра 2020. године”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.